خلاصه داستان:

کاب (لئوناردو دی کاپریو) یک مهاجم شرکتی با بالاترین قابلیت است. او به ذهن افراد دیگر نفوذ می کند تا ایده هایشان را بدزدد. حالا او توسط یک میلیاردر قدرتمند استخدام شده تا برعکس کار خود را انجام دهد: کاشتن یک ایده در ذهن یک رقیب و باید آن را چنان خوب انجام.

 

Inception

 

نقد و بررسی فیلم به قلم Roger Ebert (راجر ایبِت)

نمره 10 از 10

 

اگر دوست‌دار نقد فیلم‌ خارجی هایی هستید که در کنار تخیل، حس کنجکاوی شما را نیز تحریک کند، ما تماشای فیلم هیجان‌انگیز «تعلیق» و خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می‌کنیم. اما دیدن این فیلم سؤالات زیادی را در ذهن شما ایجاد خواهد کرد. خواندن تحلیل فیلم خارجی تعلیق و حل کردن پازل آن، می‌تواند شما را در درک بهتر این فیلم کمک کند.کارگردان : کریستوفر نولان (Christopher Nolan)نویسنده : کریستوفر نولان (Christopher Nolan)بازیگران : لئوناردو دیکاپریو، جوزف گوردن-لویت، الن پیج، تام هاردی (Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt, Ellen (Page, Tom Hardyکشور سازنده : آمریکازبان : انگلیسیسال تولید: 16 جولای 2010
 

ولین نمایش فیلم در لندن بود و در حال حاضر رتبه‌های برتر را در سراسر جهان دریافت کرده است و امتیازات بالایی را به دست آورده است. اما سوال مطرح می‌شود که آیا این فیلم سزاوار این‌همه تقدیر است؟با دیدن تلقین سوالات زیادی در پس ذهنمان شکل خواهد گرفت که دقیقاً همان چیزی‌ست که نولان می‌خواهد! داشتن مرزهایی نامعلوم بین واقعیت و رویا از ویژگی بارز این اثر به شمار می‌رود.« ممکن نیست که تعلیق واقعی، دروغین باشد»، این جمله فیلم نولان را تشریح می‌کند و اگر درست باشد، باید گفت که تعلیق یکی از حقیقی‌ترین فیلم هایی‌ست که تا کنون ساخته شده است. این فیلم بسیار درخشان است که هر دو جنبۀ داستانی و تئاتری را درُبر دارد.فیلم به مخاطبانی نیاز دارد تا مجموعه‌ای از قوانین، استثنائات، مکان‌ها، شغل‌ها و توانایی‌ها را برای درک متن، بداند. تعلیق ممکن است پیچیده باشد، اما به سادگی یکی از بهترین فیلم سال 2010 است.لئوناردو دی کاپریو (Dom Cobb)، متخصص در زمینۀ استخراج اطلاعات از موضوعات خواب است. او یک استخراج‌کننده است که با تهاجم به رویاهای سرمایه‌داران مختلف، کسب و کار و ایده‌های مخفی آنها را سرقت می‌کند.تیم رویایی او شامل یک نوآموز در زمینۀ طراحی با نام آریادن (Ellen Page)،  آرتور در نقش دستیار ارشد و همکار قدیمی  Cobb (Joseph Gordon-Levitt) ، ایمس (Tom Hardy) استاد در جعل، یوسف (Dileep Rao) که یک شیمیدان است، می‌شود. در کنار این اعضا، Cobb از پدرخواندۀ خود برای مشورت، کمک می‌گیرد.اما چرا دشوار است که عمق ماجرا را توضیح دهیم؟ لایه‌های رویایی فیلم، آن را به نقطه‌ای می‌رساند که یک یادگاری منحصر به فرد به نام « totem » برای اطلاع دادن به یک شخصیت در مورد اینکه آیا او هنوز در رویاست یا خیر، مورد نیاز است.علاوه بر این، رویاها قوانینی دارند: مرگ در یک رویا باعث می‌شود که شخص بیدار شود، عمیق‌تر شدن در ذهن باعث می‌شود خواب، عمیق شود، استفاده از خاطرات برای ساختن رویاها خطرناک است، زیرا می‌تواند خط بین رویا و واقعیت را از بین ببرد. علاوه بر این، نفوذ در رویاهای شخصی دیگر از این پروژه، مانند حملۀ سلول‌های سفید خون به یک عفونت است.این توضیحات فقط بخشی از اصطلاحات، قوانین، استثنائات، و یا جزئیاتی هستند که برای ورود به دنیای این فیلم لازم است.اما اگر با دقت آن را ببینید، گیج‌کننده نخواهد بود. بسیاری از فیلم‌های هالیوود که در تابستان اکران می‌شوند، از شما می‌خواهد مغز خود را خاموش کنید و به آن استراحت بدهید؛ اما تعلیق از آن فیلم‌ها نیست. چیزهای زیادی می‌توانید از این فیلم دریافت کنید، ولی تخیل و تفکر یکی از بهترین مواردی‌ست که از این فیلم دریافت خواهید کرد.

 

inceptionنقد و برسی

 

 

در این فیلم یکی از بهترین صحنه‌های مبارزه در فیلم‌های هالیوود را خواهید دید. تماشای مبارزه بدون گرانش باورنکردنی است و برای برآورده شدن آن، جلوه‌های بصری نولان باید چشمگیر و کافی باشد. صحنه‌های مبارزه، سکانس‌های تعقیب و گریز، دیالوگ‎‌های خاص و پیچیده، همه و همه باعث می‌شود تا بیننده به عمق داستان فرورفته و یک لحظه هم نفس راحت نکشد.فیلم‌ها می‌توانند پر از تخیل باشند به طوریکه هر اتفاق ناممکنی را ممکن کنند. تعلیق اما بر پایۀ امکان و جسارت دنبال کردن آنها ساخته شده است.سکانس پایانی فیلم آن‌طور که انتظار دارید پیش نمی‌رود و سؤالات زیادی را در ذهن شما به‌وجود می آورد. در واقع هدف این فیلم به تعلیق درآوردن مخاطب بین واقعیت و رویاست.